Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου 2016

Σωσάνδρα - Λυκόστομο = 7-4

Ένα εντυπωσιακό παιχνίδι από πλευράς θεάματος και γκολ , είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν εχθές Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου στην Σωσάνδρα.
Ο τοπικός Ακρίτας, επικράτησε της Μαύρης Θύελλας Λυκοστόμου με το εξωπραγματικό 7-4, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να έχουν 0/2 για τα δύο πρώτα παιχνίδια της φάσης του κυπέλλου ΕΠΣ Πέλλας. Στο Λυκόστομο, προκαλεί έντονο προβληματισμό η αμυντική συμπεριφορά των παικτών, καθώς μετρούν 10 γκολ παθητικό σε 2 αγώνες. Το χορό των γκολ άνοιξε μόλις στο 17' ο Τσίκος , για να διπλασσιάσει τα τέρματα του Ακρίτα 5 λεπτά αργότερα , ένας παλιός γνώριμος του Λυκοστόμου, ο Νάνος. Ο Τσίκος, στο 31ο λεπτό κατάφερε να δώσει αέρα 3 τερμάτων στην ομάδα του, και όλοι νόμισαν ότι η Σωσάνδρα θα είχε ένα εύκολο απόγευμα. Ο νεοαποκτηθείς Παπαχρήστου, στο 44' μείωσε για την Μαύρη Θύελλα , αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Νάνος ξανά έγραψε το 4-1 , σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, έμελλε να ανατραπεί πλήρως η εικόνα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και ανέτρεψαν το 4-1, φτάνοντας στην ισοφάριση σε 4-4! Αρχικά ο Κοκτσίδης στο 52 μείωσε στο σκορ, για να ισοφαρίσει ο Μπαρμπαγιάννης με δύο προσωπικά τέρματα τον αγώνα ( στο 63' και στο 77' ). Παρότι το μομέντουμ ήταν με την ομάδα μας, η κούραση από την υπερπροσπάθεια , έμελλε να είναι καταλυτική. Ο Ακρίτας Σωσάνδρας, σε ένα 10 λεπτό κατάφερε να πετύχει 3 γκολ και να καθαρίσει την αναμέτρηση. Στο 80' ο Καραγιαννίδης έδωσε ξανά κεφάλι στο σκορ, για να κάνει το 6-4 ο Στούπης από την άσπρη βούλα στο 83'. Ο mvp του αγώνα Τσίκος, σημείωσε χατ τρικ στο 87' , γράφοντας το τελικό 7-4. Την τελευταία αγωνιστική της Α' φάσης του κυπέλλου, η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου αντιμετωπίζει εντός έδρας τον Άρη Λουτρακίου. Η ομάδα πλέον για να προκριθεί χρειάζεται ένα τρελό σενάριο 3πλής ισοβαθμίας, πράγμα που φαντάζει ακατόρθωτο. Στόχος όμως είναι σίγουρο να δουλέψει στον τομέα της τακτικής και να παρουσιάσει κάτι καλύτερο από τα πρώτα παιχνίδια.