Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2016

Λυκόστομο-Πολυκάρπη = 1-3

Με το αριστερό ξεκίνησε η νέα ποδοσφαιρική σεζόν για την Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου , η οποία ηττήθηκε από τον Πολυκαρπιακό Πολυκάρπης με σκορ 1-3 , εντός έδρας.
Η φιλοξενούμενη ομάδα , η οποία ήταν ο βασικός αντίπαλος στην περσινή κούρσα για την σωτηρία, ήταν αυτή που πήρε κυριολεκτικά στο νήμα την νίκη για τον 2ο όμιλο του κυπέλλου της ΕΠΣ Πέλλας. Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται εκατέρωθεν την κατοχή και με τους φιλοξενούμενους  να είναι ένα κλικ πιο γρήγοροι στην σκέψη. Το Λυκόστομο προσπαθησε με ορθολογικό τρόπο να αναπτυχθεί, αλλά φάνηκε ότι η ομάδα χρειάζεται ακόμα χρόνο, μιας και είναι καινούργια. Το ημίχρονο έληξε στο 0 και η επανάληψη ήταν αυτή που μας αποζημίωσε με τα γκολ της. Στο 77' ο Χατζηιορδανίδης έδωσε κεφάλι στον Πολυκαρπιακό, γράφοντας το 0-1. Η απάντηση όμως για την Μαύρη Θύελλα, η οποία στο αμέσως επόμενο λεπτό ισοφάρισε με τον Θ. Αλεξίου. Η πίεση της Πολυκάρπης, απέδωσε καρπούς τελικά στο 88' με τον  Καρατζιο να σημειώνει το 1-2 και τον Γκάζι , στο 92ο λεπτό με εκτέλεση πέναλντι να γράφει το τελικό 1-3. Καλή εμφάνιση από την ομάδα  μας, η οποία ήταν άτυχη, γιατί θα μπορούσε να είχε πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου, ο Ακρίτας Σωσάνδρας έκανε την έκπληξη επικρατώντας με σκορ 1-2 , μέσα στο Λουτράκι επί του τοπικού Άρη. Για την επόμενη αγωνιστική του θεσμού, η Μαύρη Θύελλα Λυκοστόμου, αγωνίζεται εκτός έδρας απέναντι στον Ακρίτα Σωσάνδρας.

ΥΓ. Ευχαριστούμε την κυρία Λίτσα Κουβάτση του Μ.Σ. "Λυκόφως" για τις φωτογραφίες.